Uroczy port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Położony u stóp wzgórza, gruntownie odnowiony po konflikcie Bałkańskim w latach 90, jest dzisiaj zdaniem niektórych piękniejszy niż kiedykolwiek. W stylu i architekturze miasta widać wyraźne wpływy weneckie. Jedno z najpotężniejszych miast Bałkanów jest dziś wspaniałym skansenem architektury XVII i XVIII – wiecznej. Stare miasto Dubrownika zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Istnieje możliwość zwiedzania indywidualnego lub wykupienia wycieczki fakultatywnej od armatora. Należy jednak pamiętać, że wycieczki fakultatywne nie są dostępne w języku polskim!
Jak poruszać się po mieście?
Historyczna część miasta oddalona jest od portu o ok. 5 km. Można dojechać taksówką lub autobusem transferowym zapewnionym przez armatora (za dopłatą).
Atrakcje w porcie:
- Starówka - otoczona olbrzymimi murami obronnymi, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce (nawet w 1991 roku). Na Starówce niemal wszystko jest z kamienia: zarówno domy, jak i ulice, a ich powierzchnia przez całe wieki została wypolerowana niemal do granic możliwości. Kamienne są również zabytki, których w tym mieście jest ogrom, a także mury, po których można obejść miasto dookoła oglądając je z każdej możliwej strony.
Informacje praktyczne:
Aby wejść na mury obronne otaczające miasto należy kupić bilet, który kosztuje ok. 90 kun za osobę dorosłą. Osoby do 18 lat, studenci, dziennikarze, osoby niepełnosprawne płacą 30 kun. Uwaga! Nie ma możliwości kupienia biletu w Euro, należy wymienić pieniądze na chorwacką walutę (kantor znajduje się w pobliżu wejścia na mury).
- Pałac Rektorów (Knežev dvor) - pochodzi z XV wieku. Jest to jeden z najważniejszych zabytków, przypominający mniejszą wersję Pałacu Dożów. Kiedyś siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej, obecnie muzeum.
- Pałac Sponza – wybudowany w XVI wieku. W czasach świetności mieściły się różne instytucje. Były urząd celny, mennica i skarbiec republiki, a okresowo nawet skład zboża.
- Siedziba garnizonu z wieżą zegarową - datowane na XV wiek.
- Klasztor Franciszkanów - pochodzi z XIV wieku oraz najstarsza działająca apteka w Europie (od 1317 roku).
- Gotycki klasztor Dominikanów - pochodzi z XIV - XV wieku.
- Barokowy kościół św. Vlaha (Błażeja) - pod wezwaniem patrona Dubrovnickiej Republiki, zbudowany na miejscu nieistniejącego już kościoła romańskiego.
- Wielka i mała studnia Onofria - zabytkowe studnie o okrągłym kształcie zbudowane w XV wieku przez neapolitańskiego architekta Onofria della Cava.
- Kolumna Orlanda - kamienna prezentacja legendarnego rycerza Orlanda. Służyła jako miejsce, na którym gońcy czytali ogłoszenia.