Miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, położone tarasowo nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) u podnóża Wezuwiusza. Wielu uważa, że jest to najpiękniejsza lokalizacja w całej Italii.
Neapol jest głównym ośrodkiem południowej części kraju, ważnym portem morskim a także siedzibą wielu placówek kulturalnych i naukowych oraz zakładów przemysłowych. Posiada niepowtarzalną atmosferę, wyraźnie odróżniającą go od miast północy. Istnieje możliwość zwiedzania indywidualnego lub wykupienia wycieczki fakultatywnej od armatora. Należy jednak pamiętać, że wycieczki fakultatywne nie są dostępne w języku polskim!
Jak poruszać się po mieście?
Najlepszym rozwiązaniem jest spacer. Do najbardziej znanych atrakcji Neapolu spacerem dochodzimy w ciągu zaledwie kilku minut.
Atrakcje w porcie:
- Castel dell'Ovo - w języku polskim Zamek Jajeczny, stoi na maleńkiej wysepce, wy dzielnicy Santa Lucia w Neapolu. Budowla pochodzi z XII wieku, wzniesiona została przez Normanów, na gruzach historycznej budowli rzymskiej. Nazwa zamku wywodzi się od legendy, która mówi, że w fundamentach zamku wmurowane zostało magiczne jajko Wergiliusza. Do zamku dochodzi się specjalnie usypaną, 100 metrową groblą. Zarówno malownicze położenie zamku, jak i jego urok przyciągają tu rzesze spacerowiczów i podróżnych.
- Castel Nuovo (Nowy Zamek) - znany również jako Maschio Angioino. Jest to główny symbol architektoniczny miasta. Ostatnia przebudowa i renowacja zamku miała miejsce w 1823 roku. Obecnie w środku znajduje się Museo Civico di Castel Nuovo. Zamek stoi przy dużym placu - Piazza Municipio - w samym sercu miasta. Między potężnymi wieżami bramnymi znajduje się renesansowy łuk triumfalny zbudowany dla upamiętnienia zdobycia miasta przez Alfonso I. Za zamkiem znajduje się teatr Teatro San Carlo wzniesiony w 1737 roku a dalej Palazzo Reale zbudowany w 1602 roku dla króla Filipa II.
- Galeria Umberto I - jest ważnym punktem na szlaku neapolitańskiej, nowoczesnej architektury wypełniającej zabytkowe obszary miasta. Galeria ta pełni niejako rolę symbolu nowej industrialnej systematyzacji urbanistycznej. Konstrukcja gmachu galerii wznosi się na czterech ramionach ze strukturą murarską. Do jej pokrycia wykorzystano takie materiały jak: żelazo oraz szkło. Galeria Umberto I stanowi architektoniczny łącznik pomiędzy gmachem Teatru San Carloora z bryłą Pałacu Królewskiego a drogą Via Toledo. Niezwykle oryginalna i przemyślana konstrukcja kopuły wieńczącej budowlę wzbudza podziw przechodniów.
- Teatr San Carlo - czyli Teatr Świętego Karola to wyjątkowa atrakcja turystyczna oraz zabytek stanowiący wielką wartość dla Neapolu. Wymienioną instytucję kulturalną można śmiało określić mianem największego oraz najstarszego teatru operowego ulokowanego na terenie Włoch. Wzniesiono go w 1737 roku.Teatr San Carlo znajduje się na terenie neapolitańskiego Pałacu Królewskiego. Fasadę teatralnego gmachu zdobią misterne arkady z podcieniami. Wygląd wewnętrzny budowli sprawia, że została ona zaliczona w poczet najpiękniejszych oper świata
- Pałac Królewski - główną fasadą jest fasada zachodnia, która wychodzi na Piazza del Plebiscito (Plac Plebiscytu) – ogromny plac przeznaczony obecnie dla pieszych. Plac ten zawdzięcza swoją nazwę plebiscytowi, który odbył się w 1860, w Neapolu, a jego wynik zadecydował o przyłączeniu Królestwa Obojga Sycylii do Królestwa Sardynii i Piemontu w celu stworzenia jednego, wspólnego państwa włoskiego. Po drugiej stronie placu, dokładnie naprzeciw fasady pałacu wznosi się monumentalna kolumnada XIX-wiecznego kościoła San Francesco di Paola, zaprojektowanego na wzór rzymskiego Panteon. Fasada ta ozdobiona jest szeregiem XIX-wiecznych posągów, przedstawiających władców Neapolu ze wszystkich dynastii rządzących od założenia królestwa w XII wieku. Są: Roger II, Fryderyk II Hohenstauf, Karol I Andegaweński, Alfons V Aragoński, Karol V Habsburg, Karol III Burbon, Joachim Murat i Wiktor Emanuel II – książę Sabaudii i pierwszy król zjednoczonych.