Trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii. Monumentalne place, piękne budowle, fontanny i palmy robią ogromne wrażenie. Wszędzie rosną drzewka pomarańczowe obsypane owocami. Co krok tereny zielone i parki. Walencja słynie z dobrej pogody przez cały rok, a także najhuczniejszych i największych pod względem liczby uczestników fiest na całym półwyspie. W ciągu roku odbywa się tu kilkaset imprez. Zabytki skupione są głównie na małej starówce i w jej okolicach.
Walencja to także ważny port handlowy (El Grao) i pasażerski. Wywozi się stąd, m.in. owoce cytrusowe, rodzynki, oliwę, wino, cebulę, ryż oraz wyroby z żelaza i ceramiki. Oraz istotny węzeł komunikacyjny - koleje, autostrady, międzynarodowy port lotniczy. W mieście funkcjonuje kilka szkół wyższych (np. Uniwersytet de Valencia założony w 1500 r., który na początku lat 70-tych XX w. został przeniesiony do miasteczka uniwersyteckiego; akademia sztuk pięknych; politechnika, która jest uczelnią o największej ilości studentów zagranicznych w Europie), liczne muzea (m.in. Narodowe Muzeum Ceramiki oraz Muzeum Sztuk Pięknych z bogatym zbiorem malarstwa hiszpańskiego) i ogród botaniczny. Jako ciekawostkę warto dodać, że flaga Walencji jest niemal identyczną kopią chorągwi przyznanej w 1238 r. miastu Walencji przez króla Aragonii Jakuba I Zdobywcę; przyjęta została 1 lipca 1982 r. (jej proporcje to 2:3).
Istnieje możliwość zwiedzania indywidualnego lub wykupienia wycieczki fakultatywnej od armatora. Należy jednak pamiętać, że wycieczki fakultatywne nie są dostępne w języku polskim!
Jak poruszać się po mieście?
Transport w obrębie miasta:
1. Metro i tramwaje - kupując bilet możemy podróżować po mieście przez 1 godzinę zarówno metrem jak i tramwajem (możemy się również przesiadać bez konieczności kupowania nowego biletu). Bilety jedno razowe kosztują 1,2 euro, jednak wykupując np. 10 przejazdów otrzymujemy prawie 10 procentową zniżkę. Bilety można kupić w automatach, które znajdują się na wszystkich przystankach. Sieć ta jest na tyle dobrze rozwinięta że możemy dostać się w każdy punkt miasta. Należy pamiętać że miasto (i okolice) podzielone jest na strefy A,B,C,D. Jeśli interesuje nas wyjazd na peryferie konieczne będzie wykupienie stref A,B,C, jeśli jednak chcemy pojechać do jednego z uroczych miejscowości znajdujących się dalej (takich jak Betera czy Castellon) konieczne jest wykupienie biletu na strefy A,B,C,D. Będąc w dalszych strefach znacznie częściej napotykamy na kontrolerów biletów.
2. Taksówki - należy korzystać z żółtych, oznakowanych taksówek. Zwykle jest możliwość wcześniejszego uzgodnienia ceny z kierowcą. Mimo że przelicznik za kilometr jest taki sam w większości taksówek cena jaką przyjdzie nam zapłacić różni się nieraz kilkakrotnie.
3. Autobusy - istnieje możliwość wykupienia biletu który będzie działał zarówno na autobusy jak i metro i tramwaje. Bilet ten jest odpowiednio droższy. Pojedynczy bilet na autobus kosztuje tyle samo co bilet którym można się posługiwać w metrze i w tramwaju.
Atrakcje w porcie:
- Katedra - świątynia wzniesiona została na miejscu dawnego meczetu, który z kolei stał na gruzach dawnej katedry gotyckiej. Konsekracji kościoła dokonał w 1238 roku biskup Walencji Pere d'Albalata. Katedra reprezentuje katalońsko - śródziemnomorską odmianę stylu gotyckiego ale można też doszukać się tam elementów stylu romańskiego, gotyku francuskiego, renesansu oraz neoklasycyzmu. W bocznej kaplicy katedry, po prawej stronie od wejścia głównego znajduje się kaplica Świętego Kielicha, a w niej prawdopodobnie Święty Graal, czyli kielich używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Kielich ten datuje się na I wiek n.e., ostatnio używany był przez papieża Benedykta XVI w dniu 9 lipca 2006 roku. Częścią katedry jest Miguelete, czyli charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica. Uważana jest za symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50-metrowej wieży prowadzi 207 stopni. Przy katedrze znajduje się muzeum, a w nim miedzy innymi płótna Goi (m.in. San Francisco Borja żegnający rodzinę przed wstąpieniem do klasztoru), a także rzeźbę Alonsa Cano pod tytułem Jezus Chrystus od Spokojnej Śmierci, a także wiele innych ciekawych dzieł.
- Basilica de la Virge dels Desamparats -ten barokowy kościół umiejscowiony jest na tyłach katedry, na dawnym rzymskim forum. Jest to pierwszy kościół w Walencji, który nie został wybudowany na gruzach innej świątynia, ale na wolnej wcześniej przestrzeni. Gotycką figurę w ołtarzu podarował walencjanom antypapież Benedykt XIII.
- Giełda Jewabiu (La Lonja) - uważana jest za jedną z najpiękniejszych budowli świeckich w całej Europie. Budynek wzniesiony został w XV wieku. Niegdyś był największym na wybrzeżu Morza Śródziemnego ośrodkiem handlu jedwabiem. Miało to wpływ na zmianę krajobrazu okolic Walencji, ponieważ obrzeża sadów i pól ryżowych obsadzano drzewami morwowymi, których liście służą jako pokarm dla jedwabników. Gmach słynie z Sali Kolumnowej, w której sklepienie podpierają spiralne, starannie wykonane kolumny. Na górnych Pietrach baszty znajdowało się dawniej więzienie, w którym przetrzymywano dłużników.
- Ogród Botaniczny (Jardi Botanic) -- ogród założony został w 1567, początkowo sadzono tam rośliny lecznicze, ale z biegiem czasu zaczęto sprowadzać coraz to nowe okazy z całego świata.
- Modernistyczna hala targowa - budowa hali trwała od 1910 do 1926 roku. Budowla wykonana jest ze szkła i żelaza, ma kształt ośmiokąta. Wewnątrz znaleźć można liczne stoiska z mięsem. Warzywami, rybami i owocami. Przed halą rozstawione są stoiska oferujące różnorodne rodzaje paeli, która jest potrawą charakterystyczną dla Walencji.
- Miasteczko Sztuki i Nauki - ta niezwykła dzielnica miasta stoi w opozycji do jego historycznej części.Całość obejmuje obszar 350 000 m².Jest to kompleks zwany przez mieszkańców „dzielnicą przyszłości”. Projektantem tej części miasta jest architekt Santiago Calatrava, który współpracował z Felixem Candelem. W skład kompleksu wchodzą centra kulturalne i rozrywkowe oraz inne awangardowe budynki. Jest to „miasto w mieście”. Można zobaczyć tam największe w Europie oceanarium, delfinarium, kino IMAX, różne restauracje i muzea. Do Miasteczka Sztuki i Nauki zaliczamy:
• L'Hemisfèric - W budynku tym Znajduje się planetarium, kino nadające filmy w formacie IMAX, można tu także obejrzeć spektakl laserowy.
• L'Oceanogràfic – To największe w Europie oceanarium otwarte zostało w 2002 roku. Usytuowane jest tu 13 ekosystemów światowych mórz, a także 500 gatunków pływających zwierząt; zawiera m.in. także rekonstrukcje podziemnych krajobrazów, ogromne delfinariumczy wyspy lwów morskich.
• El Palau de les Arts Reina Sofía – ten gigantyczny budynek ma owalny kształt. Mieszczą się w nim różne sceny – zamknięte i na wolnym powietrzu, wystawiane są tu spektakle i koncerty sceniczne, a także grana jest opera.
• El Museu de les Ciències Príncipe Felipe (Muzeum Nauki) – wielkie muzeum XXI wieku, w którym zobaczyć można najnowsze osiągnięcia z dziedziny techniki i nauki. Znajduje się tu gigantyczne wahadło Foucaulta, a takżeinteraktywne wystawy naukowe, gdzie zwiedzający mogą brać czynny udział w eksperymentach.
• L'Umbracle – budynek ten usytuowany jest w południowej części kompleksu. Zajmuje obszar ponad 19tyś m². W jego skład wchodzi także dwupiętrowy parking dla samochodów osobowych oraz autobusów . Zdobi go ogród porośnięty drzewami zawierający szeroką gamę roślin różnych gatunków.
Informacje praktyczne:
Wejście do powyższych obiektów nie należy do tanich, sam wstęp do Oceanarium kosztuje ok. 20 euro za osobę.
- Muzeum Sztuk Pięknych - to bogato wyposażone muzeum przechowuje działa największych hiszpańskich artystów. Znajdują się tam prace Velazqueza, El Greca, Goi oraz wielu innych wybitnych artystów. W muzeum obejrzeć można również zbiór walencjańskiej sztuki XV wieku.
- El Carmen - jest to jedna z najatrakcyjniejszych dzielnic miasta. Słynie bowiem z bardzo intensywnego życia nocnego. W weekendy bary i dyskoteki zapełniają się do granic możliwości. Jest to bardzo ciekawe połączenie przeszłości i teraźniejszości. Ciasne uliczki i stare, zabytkowe budowle stają się tłem dla odbywających się tutaj imprez i hucznych zabaw. Z pewnością powiedzieć można, że jest to centrum rozrywkowe Walencji. W piątek i sobotę tłumy rozbawionej młodzieży przejmują kontrolę nad dzielnicą. Można wtedy mieć trudności z przemieszczaniem się uliczkami El Carmen.